Obróbka skrawaniem to inaczej obróbka ubytkowa, która odbywa się poprzez usuwanie nadmiaru materiału, tzw. naddatku. Robi się to za pomocą bardzo ostrych dłut i noży, które są sterowane komputerowo. Dzięki temu możliwe jest bardzo dokładne poprowadzenie obróbki, aby wszystko było w jak najlepszym porządku i projekt był zgodny z dostarczoną dokumentacją.
Obrabiarki skrawające wykorzystywane są do nadawania obrabianemu obiektowi oczekiwanego kształtu poprzez oddzielenie nadmiaru materiału, co powoduje powstawanie tzw. wiórów. Obróbka skrawaniem odbywa się przy zastosowaniu takich obrabiarek jak m.in. tokarki, wiertarki, strugarki, frezarki, szlifierki itp.
W zależności od oczekiwanego kształtu i wymaganej chropowatości powierzchni stosuje się różne sposoby obróbki skrawaniem. Różnią się one przede wszystkim zastosowanymi narzędziami oraz specyfiką ruchów wykonywanych przez narzędzia i obiekt obrabiany.
Oto podstawowe sposoby obróbki skrawaniem:
Oprócz podanych powyżej przykładów, obróbka skrawaniem obejmuje również m.in. dłutowanie, przeciąganie, gładzenie, dogładzanie, docieranie, wytaczanie, rozwiercanie, struganie i dłutowanie itd.
Tworzywa sztuczne, dzięki wielu swoim zaletom, coraz chętniej wykorzystywane są w produkcji – zwłaszcza wszędzie tam, gdzie poszukujemy korzystnej relacji ciężaru do wytrzymałości. Coraz częściej zastępują stosowane dotychczas metale lub ich stopy.
Gotowe detale z tworzyw konstrukcyjnych mają bardzo szerokie zastosowanie w większości gałęzi przemysłu, w rolnictwie, a także licznych usługach, np. usługach dźwigowych.
Firma ZATORSKI specjalizuje się w mechanicznej obróbce tworzyw konstrukcyjnych oraz dystrybucji półfabrykatów tworzyw. Unikatowe połączenie zasobów, wiedzy, kompetencji i doświadczenia tworzy technicznie zaawansowaną i kompleksowo działającą organizację, która jest wiarygodnym i przewidywalnym partnerem biznesowym.
Dział komponentów skrawanych w Firmie ZATORSKI zajmuje się realizacją zamówień z zakresu wiórowej obróbki tworzyw konstrukcyjnych. W oparciu o wzorce lub rysunki techniczne produkowane są części w tolerancjach wg normy PN-EN 22768-1.
Wysoko wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy Firmy są w stanie realizować bardzo skomplikowane zlecenia. Wykorzystując obrabiarki konwencjonalne i CNC produkowane są jednostkowe ilości, jak również duże serie detali przy zachowaniu pełnej powtarzalności wymiarowej.
W procesie produkcyjnym wykorzystywane są następujące metody obróbki:
Firma ZATORSKI zaopatruje zakłady produkcyjne, firmy usługowe i handlowe w części zamienne i elementy konstrukcyjne. Oto wybrane przykładowe części maszyn i urządzeń wytworzonych w Firmie:
Dla klientów Firmy ZATORSKI podstawowe znaczenie mają wysoka jakość usług, elastyczne terminy realizacji zamówień oraz fachowość we właściwym doborze materiałów konstrukcyjnych. Do dużego grona stałych klientów Firmy należą zakłady produkcyjne i usługowe z następujących branż: